• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

Bursa Karatesine büyük emekleri olan Türkiye Karate Federasyonu 2. bölge temsilcisi ve Bursa Karate İl Temsilcisi Hanifi Büyükmert’i arayıp röpörtaj teklifi ediyorum. Yoğun işleri arasında kırmayıp kabul ediyor Hanifi Bey’de.. 5 fertten oluşan bir ai

     Ailede karateci olmayan yok…  

     Bursa Karatesine büyük emekleri olan Türkiye Karate Federasyonu 2. bölge temsilcisi ve Bursa Karate İl Temsilcisi Hanifi Büyükmert’i arayıp röpörtaj teklifi ediyorum. Yoğun işleri arasında kırmayıp kabul ediyor Hanifi Bey’de.. 5 fertten oluşan bir aile… 5’i de karateci… Eşi Bahar Hanım Bursa’da tek bayan karate antrenörü... Belli ki çok şey olacak sormak ve öğrenmek isteyeceğimiz.. Sohbetimizin hemen başlarında karatenin dövme, kırma, yıkıp dökme sporu olmadığını  ve savunma sporu olduğunu önemle vurguluyor Hanifi bey ve bizim karate'nin en büyük özelliği bir kere disiplin, sessizlik ve çalışma esnasında dikkat diyor.

Böylece de keyifli bir sohbete başlıyoruz…

     Sayın Hocam öncelikle ropörtaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Yoğun işleriniz arasında geldik galiba. Nasılsınız? 

     Sağolun ben teşekkür ederim. Öncelikle Meydan Gazetesi’ni takip ettiğimi, okuduğumu ve beğendiğimi söylemek istiyorum. Gazetenizde herkes herşeyi bulabiliyor. Tarafsız olduğu için yakın gördüm ve ropörtaj yapmayı da kabul ettim.

     Hocam biz sizi tanıyoruz ama okuyucularımıza biraz kendinizi tanıtırmısınız? 

     1967 Erzurum Tortum doğumlu, sekiz çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm.1975 yılından itibaren Bursa’da ikamet etmekteyim. Evli 3 çocuk babasıyım. Duygusal bir kişiliğe ve mutlu bir aile yapısına sahibim. Adaletli ve dürüst kişiliğimden taviz vermeyen, yardımseverliğim ve misafirperverliğimle bütünleşen kişiliğimle, insanlara değer veren biriyimdir. Geçimimi esnaflık yaparak sağlamaktayım.  

     Peki sizin karateyle  tanışmanız nasıl oldu ve sizin için karate ne anlam ifade ediyor? 

     Karateyle 1984 yılında Vardar Spor Merkezinde tanıştım. Zülfü Vardar hocamızın yanında karateye başladım. İki yıl Vardar Spor merkezinde karate çalıştım. 1986 yılında Vardar Spor merkezinden ayrılarak Form Spor Merkezinde Hasan Okuş hocamızın yanında çalışmaya başladım. 1994 yılına kadar Form Spor Merkezinde çalışmalarım devam etti. Daha sonra bir müddet spora ara verdim. 2003 yılında arkadaşlarımın ısrarı üzerine yöresel bir spor kulübü olan Tortum Vişneliler Spor kulübünü kurdum. Bu spor kulübünde 2005 yılına kadar faaliyetlerinde bulundum. 2005 yılında bazı olumsuz nedenlerden dolayı Vişneliler Spor kulübünden ayrılarak aynı yıl Bursa Karate Gençlik Spor Kulübünü kurdum. Halen Bursa Karate Gençlik Spor Kulübünde çalışmalarıma ve kulüp başkanlığına devam etmekteyim.

     Karate sporu kişiye ne kazandırır? Karate kelimesinin anlamı nedir?    

     Karate sporu kişiye kendi özgüvenini kazanmayı, sabretmeyi,  beden terbiyesini ve ruhunu terbiye etmesini sağlar. Bir çoğumuz karate denince akla gelen ilk düşünce vurmak  kırmak, şiddet  uygulamak geliyor. Oysa ki; karate Do’nun özünde yapılan sporun kişiye zarar vermediğini ve tam aksine kişiye  saygıyı , hoşgörüyü, sabretmeyi ve şiddetten uzak durmayı öğretir. Karate boş elle savunma sanatıdır.

     Karateyi herkes yapabilir mi ya da kim yapabilir? 

     Evet karateyi yediden yetmişe her birey yapabilir. Biz beş kişilik bir aileyiz evimizde beş lisanslı sporcuyuz. İlimizde karate sporunu ailece çalışan ve çalıştıran bireyleriz. Eşim  Bursa’nın ilk karate bayan antrenörü unvanını taşımaktadır. Bizler bu sporu ailece yapabiliyorsak demek ki herkes bu sporu yapabilir.

     İl ve bölge temsilciliğine nasıl atandınız? 

     İl ve  bölge temsilciliğine çok değerli camiamızın ve çok değerli hocalarımızın önerisiyle geldim, kendi isteğim ve arzumla değil… Camiamızın beni il temsilciliğine önerdiği için benden önceki çok değerli il temsilcimiz Cemil Candan hocamızın da önerisiyle bu göreve atandım. 2. Bölge temsilciliğine de Türkiye karate federasyonu 2009 yılında 11 bölgeye ayrılarak Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Bilecik ve Kütahya ili ikinci bölge sınırları içerindedir. Bu illerin il temsilcileri tarafından 2. Bölge temsilciliğine önerilerek, Türkiye karate federasyonu tarafından atanmış bulunmaktayım. Bu görevi bana layık gören tüm il temsilcilerimize teşekkür ediyorum.

     İkinci bölge ne demek?       Türkiye Karate Federasyonu 2009 yılında 11 bölgeye ayrılmıştır. Bizlerde 2. bölgede yer almaktayız. Toplam 6 il 2. bölge temsilciliğine bağlıdır.  2. bölgede bulunan iller başta Bursa olmak üzere, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve Bilecik’ten oluşuyor. Türkiye şampiyonasına katılacak sporcular bölge seçmelerinde kendi aralarında  geçtikten sonra Türkiye şampiyonasına katılmayı hak kazanıyor.  

     Hocam Bursa’da kaç tane karate kulübü ve kaç tane karate antrenörü var?

     Şu anda faal lisanslı sporcusu bulunan kulüp sayısı 27 ve 20 tane de antrenör bulunmaktadır.

     Bursa karatesinin Türkiye çapındaki başarısı nedir? 

     Bursa karate camiası Türkiye’de örnek gösterilmektedir. Bunun nedeni ilimizdeki birlik beraberlik içinde ve tek vücut  olmamızdır. Türkiye’mizde 5 tane dünya hakemi bulunmaktadır. Bunlardan ikisinin ilimizden olması Bursa karatesinin nerelere taşındığının  en güzel örneğidir. Bunlardan birisi as başkan Timur Özdemir diğeri ise MHK üyesi Mehmet Akif Gürbüz hocamızdır. Bursa karatesine büyük emekleri ve hizmetleri olan hocalarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

     Minik yıldız ve ümit gençte Türkiye karatesinde ağırlığı olan bir il’iz. 2008-2009 yılı müsabaka faaliyetlerinde toplam başarımız  44 adettir. Bunlardan, 40 tanesi Türkiye, 4 tanesi uluslararası dereceleridir. Bilge Bilgen 2009 yılında Sırbistan’da yapılan Akdeniz  şampiyonasında 2. olmuştur. Yine aynı yıl Fas’ta yapılan dünya şampiyonasına katılmıştır. Yine 2009 yılında Türkiye’de yapılan balkan şampiyonasında Mustafa Fidan 3., Faruk Kansız 3. , Bilge Bilgen 3. Olarak balkan şampiyonasında ülkemizi ve Bursa’mızı temsil etmiştir . Bursa’mızda toplam lisanslı sporcu sayımız 5000 faal lisanslı sporcu sayımız 1200 tanedir. Lisanslı sporcu sıralamasında Türkiye’de  ilimiz 4. Sırada yer almaktadır. Toplamda 27 faal kulübümüz 20 tane faal antrenörümüz, 60 tane faal hakemimiz bulunmaktadır.

     Ülkemizde sporcu potansiyeli bakımından Karate'ye karşı ilgiyi nasıl buluyorsunuz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin karate'ye karşı bakış açıları nasıl ? 

     Maalesef ülkemizde spora olan ilgi az bir Avrupa ülkesinin nüfusunun % 60 Lisanslı sporcu Bizim ülkemizde % 20 geçmez . Türkiye de 80 bin Lisanslı Karateci var bunlardan 20 bini faal olarak spor yapmaktadır.Ülkemizde ferdi sporlara ilgi az 2006 yılından itibaren sayı çoğalmaya başladı . Bizim halkımız uzak doğu sporlarını yeni yeni tanımaya başladılar. Bunda siz değerli basının büyük katkıları bulunmakta . 

     Karateye çocukların bakışları elbette farklı onların hayal ettikleri spor uçan tekme atmak zıplayıp takla atmak arkadaşlarından güçlü olmak onlara hava atmak  gibi hepimiz çocukken böyle hayaller kurarız. Tabi ki gerçek karate hayalle farklı sabırla çalışan gerçek karateyle kısa zaman içerisinde tanışıyor ve benim gibi bir daha bu spordan vaz geçemiyor.   

     Hocam sporda istikrarı korumak zor bir süreçtir. Size göre başarılı olmak ve istikrarı korumak için neler yapmalıyız. Tabi ki başarılı olmanın 6 tane şartı var. 1. Sabırlı olmak, 2. İyi çalışmak, 3. Tekniği, kendi special tekniğini haftada en az 3 gün çalışarak yapmak, 4. İyi kondisyonun olması, 5. İyi tekniğin olması, 6. İyi süratli olman lazım. Bunların hepsini yerine getirdiğin zaman sporcu olursun. Bunları yapabilmek için de çok çalışmak lazım. Şimdi ki nesil biraz tembel. Şimdi ki nesil daha çok bilgisayar çocuğu oldu.          

     Hanifi bey, gelecek için projeleriniz neler olacak? Ne gibi hedefleriniz var?

     Bu ülkeyi en çok onore eden ferdi sporlar maalesef üzülerek söylüyorum bir Türkiye, bir balkan, bir Akdeniz, bir Avrupa, bir dünya şampiyonasına sporcu gönderebilmek için yüksek binaların bodrum katlarından  güneşin görmediği insanların nefes almakta zorlandığı, rutubetli Dojo’larda sporcu yetiştirip bu ülkeyi onore etmek için ellerinden gelen tüm çabalarını sarf eden hocalarımıza sonsuz teşekkür ediyorum . Düşünebiliyor musunuz o bodrum katlarda çalıştırılıp yetiştirilen sporcular bizim ayyıldızlı  bayrağımızı, istiklal marşımızı nereye taşıyorlar? Yıl 2007 ümit genç 21 yaş altı dünya karate şampiyonası, yer İstanbul… 117 ülkenin katılmış olduğu dünya şampiyonasında ülkemizi zirveye taşıdık ve dünya şampiyonu olduk. Yıl 2008 yine maalesef üzülerek söylüyorum bodrum kattan çıkan sporcu bu defa büyükler karate şampiyonası neresi biliyor musunuz? Karatenin ana vatanı olan Japonya dayız  onların ata sporu olan karateyle onların ülkesinde dünya şampiyonu olarak bodrum kattan çıkan sporcularımız bu ülkeyi erişilmeyen noktaya yerleştirdiler. Gururla istiklal marşımızı tüm dünyaya dinlettiler. Yıl 2010 ümit genç 21 yaş altı Avrupa karate şampiyonası yer İzmir… 41 ülkenin katılmış olduğu şampiyonada 32 kategoride yarışan sporcularımız,  7 altın , 2 gümüş, 7 bronz madalya kazanarak, genel klasmanda Avrupa şampiyonu olduk.Türk karatesinin başarısını bir kez daha Avrupa’ya  duyurduk. Guruluyuz (mutluyuz).

     Evet gelecek için projelerime gelince; en büyük idealim, bu ülkeyi onore eden sporcularımızın sağlıklı zeminlerde spor yapabilmeleri  için elimden gelen tüm çabalarımı sarf ederek  böyle bir çalışmaya imza atmak istiyorum…Bursa karate gençlik spor kulübü olarak 49 yıllığına irtifak hakkıyla hazineden yer kiralamış bulunmaktayız. Spor salonumuzun tüm resmi prosedürlerini tamamlayarak inşaat ruhsatını alarak, inşaatımıza başlamış bulunmaktayız. İnşaat temelini yıldırım belediye başkanı sayın Özgen Keskin ve eski  büyükşehir belediye başkanı  Hikmet Şahin’in  ( rahmetle yad ediyorum)  destekleriyle bitirmiş bulunmaktayız. Spor salonumuzun tamamlanabilmesi için Büyükşehir belediye başkanı sayın Recep Altepe’den  amatör spor  kulübü olarak böyle bir değerli projemize destek vermesini, önemle bekliyoruz…Tüm spor branşlarına saygı duyar, tüm sporcuları can-ı gönülden kutlar, spor adına katkıda bulunan tüm spor severleri saygı ve sevgiyle selamlarım… Biz mutlu bir aileyiz…  

     Hanifi Beye  röpörtaj teklifimizi kabul edip zaman ayırdığı için teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz. O da bizlere teşekkür edip başarılar diliyor ve herkesin özellikle bayanların karate yapmasını öneriyor.

 Röpörtaj: Sevinç ÖZTÜRK7645 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret202361
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.65888.6934
Euro10.139610.1802
Hava Durumu
Saat
E BİLGİ

DÖKÜMANLAR