• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

Karate Antrenör Etiği

Karate-do etkinliğini diğer spor branşlarından ayıran en temel unsur, yüzlerce yıllık geçmişi olan savaşçı bir geleneğin barışçı bir anlayışla yeniden yorumlanarak kişisel gelişim yolu haline dönüştürülmüş olmasıdır. Karate antrenörü öncelikle bu geleneği doğru algılamalı, büyük insanlığın ortak mirası olan bu derin ve anlamlı kültürü, teknik ve etik bütünlüğünü bozmadan yaşayıp yaşatmak görev ve sorumluluğunu taşımalıdır.

Sportif karate; örgütlü, kurallı bir oyundur. Ancak bu oyun ve kurallar, karate-do'nun geleneksel yapısıyla  uyumluluk gösterdiğinde bir anlam ifade eder.

Antrenör, bu temel anlayışı dikkate alarak  branşın gelişmesinde çabagöstermeli; çalışma ve karşılaşmalarda sağlıklı yaşam alışkanlıklarının oluşturulmasına, saygı ve sevgi kurallarının geleneğe uygun olarak devam ettirilmesine, kurallı karşılaşmalardan zevk alınmasına, sporcuların sağlıklı, güvenli yarışma ve çalışma şartları içerisinde bir araya gelmelerine önem vermelidir.

Antrenör, dürüst oyun (fair play) anlayışı ile belirli standartlar üzerine inşa edilmiş kurallı ve ahlaklı sportif eylemliliğin erdemini sporculara aktarmakta istekli ve özenli olmalıdır.
Antrenör, organizasyonların başarıyla tamamlanmasına katkı sağlayan tüm görevlilerle sevgi ve saygı içerisinde iş birliği geliştirmeli ve bu davranışları ile sporcularına örnek olmalıdır.
Antrenör, rakip takımların antrenör, idareci, taraftar ve sporcularına daima sevgi ve saygı ile yaklaşmalı, sporcularının da bu algıya sahip olmalarına özen göstermelidir.
Antrenör, sporda kazanma ve kaybetmenin bir olgunluk işi olduğu algısıyla hareket etmeli; olay ve durumlar karşısında soğukkanlı ve yapıcı duruşu ile sporcularına ve çevresine örnek bir kişilik olmalıdır.
Antrenör, mezhep, ırk, dil, cinsiyet ve etnik ayrım gözetmeden tüm sporculara eşit davranmalı; görev yaptığı okul, kulüp, federasyon gibi tüm kurum ve kuruluşlar ile sponsorların koymuş olduğu standartlara, tüzük ve kurallara bağlılık göstermelidir.
Antrenör, sporcular arasında oluşabilecek sözlü, fiziksel, duygusal ve cinsel tacizlere karşı her zaman katı kuralları ve yaptırım gücü olan bir kişilik sergilemelidir.
Antrenör, her türlü uyuşturucu, alkol, sigara ve doping gibi  zararlı ürünler konusunda çevresini bilgilendirmede aktif olmalıdır.
Antrenör, karşılaşmalarda şiddet, kötü tezahürat gibi sporun ve karate-do’nun karakterine uymayan zayıflıklar konusunda asla ödün vermemelidir.
Antrenör, kariyer ya da maddi kaygılarla hareket etmeyen, toplum yararını kişisel çıkarlarının önünde tutan, söyledikleri ve yaptıklarıyla ilkeli, onurlu, örnek bir şahsiyet olmalıdır.
Shotokan Karate 7.dan
Hasan OKUŞ


1842 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret202360
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.65888.6934
Euro10.139610.1802
Hava Durumu
Saat
E BİLGİ

DÖKÜMANLAR