• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

KARATE ' DE DO

 

Öykü Dünya Shotokan Karate DO ekolünün başkenti JKA' da geçiyor. Bu öyküyü geleneksel Karate DO anlayışının içyapısını biraz daha geniş bir perspektiften algılayabilmemize olanak yaratan öğretici temalara sahip olması nedeniyle önemli buluyor ve sizlerle paylaşmak istiyorum.  

 Japon Karate DO Assosociation

Haftanın ikinci günü siyah kuşak çalışma gurubu için JKA dojosuna çeşit yaş guruplarından insanlar toplanıyor. Dersi verecek olan Abe Sensei gelinceye kadar gurup kendi aralarında Ki-Hon ve Kata egzersizleri ile zamanı değerlendiriyor. Bu bekleyiş esnasında Dojo ya giren her üst dan'lı Sensei büyük bir dikkatle selamlanıyor.

O sıra yine yaşlı ve hafif göbekli bir Karate-Ka belindeki  ((kahverengi)) kuşağıyla dojoyu selamlayarak içeriye giriyor. Yaşlı adam çalışanların arasına karışıp ders saatine kadar yavaş yavaş ısınma egzersizlerine devam ediyor.

     

Biraz sonra ders saati ile beraber dojoya giren Abe Sensei o an orada olmaması gereken Kahverengi kuşaklı yaşlı kişiyi fark ediyor ve hemen o tarafa yöneliyor.  Siyah kuşakların hemen tamamı Abe senseinin bu yaşlı kahverengi kuşağı dışarı çıkartacağını, çünkü bu ders saatinin sadece siyah kuşakları ilgilendirdiğini düşünüyorlar.

 

Abe Sensei yaşlı adama 10 adım kalıncaya kadar hızla ilerliyor ama orada aniden durup derin bir saygı ile o kişinin önünde eğiliyor. Sonra dojonun bir kenarında yaşlı adamla Abe Sensei uzun bir sohbete dalıyorlar...

 

Gonk çalıyor, bu kez üst kuşaklar dersi yaşlı adamın vereceği düşüncesiyle kuşak seviyelerine göre sıra yapıyorlar. Fakat yaşlı adam sıranın en arkasına gidip yerini alıyor. Shomeni Rei, Sensei Rei ve ders başlıyor. Yaşlı adam herkes gibi ders boyunca Abe Senseinin yaptırdığı her şeyi  gurupla birlikte ve saygı ile yerine getiriyor.

 

Ders bitiminde yine Shömeni Rei, Sensei Rei seremonisi ile herkes soyunma odalarına gidiyor. Abe Sensei ise kahverengi kuşaklı yaşlı adama yine saygı ile yaklaşıp, ona dojodan ayrılmasına kadar eşlik ediyor.

 

Orta yerde hiç kimsenin anlam veremediği bir paradoksal durum oluşmasına rağmen kimsede Abe senseiden bir açıklama isteme cesareti gösteremiyor.

 

Bir kaç ay sonra JKA' lıların bir araya geldiği bir sosyal etkinlikte Nakayama isimli 5.dan bir bayan sensei Abe sensei ye konuyu açıyor.

 

''Sensei affedersiniz siz 8. dansınız. O akşam kendisine büyük nezaket gösterdiğiniz yaşlı adam ise kahverengi kuşak. Beni rica etsem aydınlatır mısınız?’’

 

Abe sensei Nakayama isimli öğrencisine  çok basit diye cevap veriyor.

“Ben JKA dojosunda Karate ye başladığımda o yaşlı adam Kahverengi kuşaktı, Heian 1.2.3 ve 4 katalarını bana o öğretti. Ki-Hon ve temel Kumite çalışmalarını da ondan öğrendim. Daha sonra o Karate DO sanatına devam edemedi ve kahverengi kuşakta kaldı. Şimdi aradan 40 yıl geçti ben 8. dan oldum. Evet ben şimdi 8.dan'ım, o da kahverengi kuşak ama o geleneğe göre dersin dışında benim hocam. Ders başlayıncaya kadar ona hocam olması sebebiyle olması gereken saygımı gösterdim.  Derste de kuşak hiyerarşisine göre o bana saygı gösterdi.''
 
 
OSS

Hasan OKUŞ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret203291
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu
Saat
E BİLGİ

DÖKÜMANLAR