• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BURSA KARATE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

UYKUDA ZAYIFLAMAK %100 MÜMKÜN

Uykuda zayıflamak mümkün müdür? Mümkünse bunu mantıklı olarak nasıl açıklayabiliriz ? Tarihimize baktığımızda aslında Uyuyarak zayıflamanın mümkün ve de sağlıklı olduğunu görüyoruz. Fakat burada kesinlikle bolca yemek tüketip yatarak sabah kalktığınızda yarım kilo vereceğini düşünmeyin. Zayıflamanın tıbbı açıklamasını az sonra yapacağız. Asıl önemli olan bu fikrin doğru mu yanlış mı ve nasıl olduğudur.

Vücudumuz 24 saat boyunca özel bir ritimle ayakta duruyor ve Hücrelerin gün ışığına ve mevsime göre ayarlanan biyolojik bir ritimdir. 70 trilyon hücremizin her birinin içinde kendi saati var. Ortam ne kadar karanlıksa vücudumuz o kadar melatonin üretiyor. Melatoninin görevi ise şöyledir: Kan dolaşımı yardımıyla hücrelere ulaşıp, hücrelere gece olacağının sinyalini veriyor. Bunun üzerine hücreler, metabolizmalarını geceye uyarlıyor. Bu aktiviteyle vücut gündüz metabolizmasından, onarım ve yenilenme metabolizmasına (gece) geçiyor. Çünkü gerekli onarım süreçleri ancak bundan sonra devreye giriyor.

Uykuya yattığımızda ise büyüme hormonu devreye giriyor. Bu hormon gece boyunca örneğin kaslarda gereken bütün onarım önlemlerini alıyor. İşte tam bu onarım işleri için enerji gerekli. Peki, bu enerji nereden sağlanıyor? Uykuda zayıflamak istiyorsanız, bu enerji yağ rezervlerinden karşılanıyor.

Rezervlerimizdeki yağların engellenmediği sürece yağ yakabiliriz ama bu durumun engellenmemesi gerekiyor. Yağ yakımını en büyük engelleyici faktörün akşamları çok geç saatte alınan karbonhidratlı besinlerdir. Karbonhidratın çok miktarda insülin salgılanmasına yol açtığı ve bunun da geceleri yağ yakımının beş saat daha engellenmesi anlamına geliyor. 

Peki Uykuda yağ yakmak için ne yapmalıyız?

 

AKŞAM yemeğini erken yiyin(yazın en geç 20.00-kışın 18.30). Akşam yemeğinizi yeterince erken yerseniz (ideal saatler 17.00-19.00) sindirim metabolizmasının akşam erkenden işini bitirebilmesi için yeterinde zamanı olacaktır. 

AKŞAMLARI karbonhidratsız ve bol proteinli yemek yiyin. UYUMADAN ÖNCE egzersiz yapın. Akşam yapılan egzersizler büyüme hormonunun salgılanmasını hızlandırır. Salgılanması hızlanan büyüme hormonu daha sonra yağ yakımını kontrol eder.

 

ERKEN yatın. Mümkünse 22.00'den önce uyuyun. Uyumaya başladıktan bir buçuk saat sonra derin uyku sürecinde büyüme hormonu çalışmaya başlar ve bunun için harcayacağı enerjiyi doğrudan yağ depolarından alır.

 

Tavsiyeler:

— Gün içerisinde mutlaka hareket edin. Spor yapabilirsiniz veya bedeninizi yoracak çalıştırarak herhangi bir meşgaleye sokabilirsiniz.

— Akşam yemeğinden sonra tatlı, siyah çay, kola, kahve gibi alımlardan uzak durmaya çalışın.

— Sabahları erken kalkmayı ihmal etmeyin.

— Midenizi tıka basa doldurmayın. Ara öğünlerde mutlaka su için.

— Siyah çayı sabah kahvaltı ve yemek öğünlerle beraber içmeyin.

 

1999 senesinde bu tabloyu biz insanlara anlattığımızda, bir grup kesim bu anlatımları eleştirdi ve o günkü şartlarda bazı diyet modellerini ön plana çıkardılar. Fakat her geçen senede değişik diyet metotları çıkmasına ve denenmesine rağmen bir türlü bir diyette mutabık kalınamadı. Çünkü diyetler çözüm vermedi ve kilo veren kişiler ise diyetlerine yasaklı gıdaları ilave ettiklerinde verdiği ağırlıkları fazlasıyla geri aldılar. Bunun önüne ancak sağlıklı yaşam diyeti gelebilirdi. Birçok uzman sağlıklı yaşam diyetini tamamen kaosa döndüren bir tabloda şema içerisinde yayınladı. Bunlardan en takdir toplayanı ise 'az ye fakat sık ye' metoduydu. Maalesef bu sistemde tam neticeye ulaştıramadı. Sık yediğimizde bedenimiz buna alışır ve bu belli bir zaman sonra kilo vermek yerine iştahımızı kapatamayıp kilo almaya da başlayabiliriz. Bu tehlikeli bir tablo olmanın yanında sağlığımızı da bozan bir tablo konumuna yerleşmektedir.

Aslında insanlar araştırdıkça akıllarında farklı mantıklı bir tablo oluşuyor. Bilimsel çalışırken bazı verileri de gözden kaçırabiliyoruz. Oysa eski metotlar artık hayatımızın eskimez ve silinmez Bilimsel metodu olmuştur. Mesela eski insanlar formunu günde 2-3 öğün yemek tüketerek ve akşam yemeğini erken tüketip yatma kalkma ve günlük faaliyetlerini yukarıda anlattığımız şekilde ayarlamışlar. Bende yıllardır bu konu üzerinde araştırma yaptım ve bu metodun %100 işe yaradığını söyledim. Akademik Bilimsel çalışmalar olmadığı için topluma kazandırmak zor olsa da Halk arasında bazı şahıslar üzerinde Bilimsel deneyimizi uyguladık ve sonuç kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi. ilk iki ay sonrasında toplam 5.5kilogram yağ yakımı ve ilerleyen 5 ay sonrasında ise 4.2kilogram yağ yakımı ile 98kg dan 88.3kg vücut ağırlığına ulaşıp kalıcı olarak bu formunu kontrol etti. Aynen bu kişinin programını kısaca anlatalım.

 

Sabah saat 05.00 kalkış

05.45: Kahvaltı

06.30: İşe gidiş

07.30: İşe başlangıç (şirkette masa başında oturarak çalışma)

12.00: Öğle yemeği (1 tabak makarna+ salata+haşlanmış tavuk150gram)

16.30: işten çıkış

17.30: İDMAN(Spor salonunda)

18.20: idman bitiş

19.15: Akşam yemeği(karışık salata + Balık 200gram)

20.30: 1 bardak şekersiz bitkisel çay ve 1 avuç fındık.

22.00: Yatış

 

İdmanlar:

Pazartesi, Çarşamba, Cuma    :           Fitness salonunda Ağırlık idmanı

Salı, Perşembe, Cumartesi      :           Kondisyonel + Boks idmanı ( KARATE )

Pazar                                      :           MOLA

Zayıflamak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki şartları içinizde benimsemeniz gerekiyor.

 

1- Sabırlı olmalı

2- Disiplinli olmalı

3- Azimli olmalı

4- En az 4 hafta geçmiş olmalı ve bu zaman zarfında programı sürekli uygulamalı.

 

Aksi takdirde 1 hafta sonra ben sonuç alamadım şeklinde bir cümle ile diyeti sonlandırabilirsiniz. Kaldı ki bu zayıflama metodunda yemek listesinde şunu veya bunu tüketme şeklinde bir ifademiz yoktur. Elbette sağlıklı gıdaları tüketmenizi öneriyoruz. Fakat daha önemli olan yukarıda bahsettiğimiz genel akşam yemeği ve uyku metodudur. Sonuç alamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka deneyin. Kayıp edecek hiçbir şeyiniz yok.

 

Bunun gerçekleşebileceği iddia ediliyor. Uykunun en uzun yağ yakma evresi olduğunu belirten uzmanların önemli birkaç şartı var; beslenme düzeninizi yeniden organize etmeli ve egzersiz yapmalısınız.


Kaynak:

Optimist Yayınları'ndan çıkan Alman uzmanlar Dr. Detlef Pape, Dr. Rudolf Schwarz, Elmar Trunz-Carlisi ve Helmut Gillessen tarafından hazırlanan "Uykuda Zayıflayın" kitabı.

 

Bu Makale Kardeş Sitemiz www.hyperboxing.com dan alınmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret203292
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu
Saat
E BİLGİ

DÖKÜMANLAR